Dünyanın en güçlü araçlarının başında gelen Formula 1 arabaları gelişen teknolojiyle birlikte yıllar içerisinde büyük gelişme kat etmiştir. Son yıllarda güvenlik nedeniyle Formula 1 arabalarında birçok kısıtlamalara gidilmiş olsa da, yine de bu otomobillerin güçleri tartışılmazdır.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Yarış Arabalarının Teknik Özellikleri

Formula 1 arabaları karbon elyaf ve benzeri hafif malzemelerden imal edilmektedir. Araçlardaki minimum ağırlık kısıtlaması 642 kilogramdır. Bu ağırlığa sürücü ve lastikler de dahildir, ancak yakıt hariçtir. Ancak üretilen araçlar genellikle bu ağırlıktan çok daha düşüktür ve bundan dolayı takımlar minimum ağırlığa ulaşmak için araca ağırlıklar koymaktadır. Formula 1 arabalarında ağırlık kullanmanın avantajı, takımın ağırlıkları araçta istedikleri yere koyarak ağırlık merkezini dengeleyebilmeleridir.

Motor konusu ise Formula 1 arabalarında en çok tartışılan konulardan birisi olagelmiştir. Formula 1’i düzenleyen kuruluş olan FIA, güvenlik kaygılarıyla sürekli araçların güçlerini azaltacak sınırlamalara gitmiştir. Eskiden 3.0 L motorlar kullanılırken, bu 2006 yılında 2.4 L olarak kısıtlanmıştır. 2014 yılında ise 1.6 L motorlar kullanılacaktır.

Formula 1 arabaları tarafından kullanılan vites ise yarı-otomatik yedi, ileri ve 1 geri vitese sahip vites kutusudur. 2014 sezonu için burada da bir takım kısıtlamalara gidilmiştir. Tam otomatik vitesler yasaktır. Formula 1 arabalarında kesintisiz vites geçişi teknolojisi kullanılmaktadır ve vites değişimi saniyenin yüzde 5’i gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

Çok yüksek hızlara ulaşan Formula 1 arabalarının aerodinamiği her zaman önemli bir araştırma konusu olmuştur. Günümüzde modern araçlar, aşağı doğru basınç oluşturmak için kullanılan kuyruklarla birlikte, yere doğru 6 G basınç oluşturabilmektedir. Bu da aracın sürücüsüne virajlarda ekstra kontrol sağlar. Teorik olarak, bu basınç sayesinde Formula 1 arabaları yüksek hızlarda tavan gibi ters bir yüzeyde dahi baş aşağı şekilde gidebilirler.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Formula 1 arabalarında kullanılan direksiyonlar her zaman yarış severlerin ilgi odağı olmuştur. Pilot direksiyon üzerindeki düğmeler yardımıyla vites değiştirmek, benzin/hava karışımını ayarlamak, fren basıncını değiştirmek ve takım radyosuyla konuşmak gibi çeşitli şeyleri yapabilir. Ayrıca, direksiyon üzerindeki LCD ekran üzerinde tur zamanları, hız ve devir gibi birçok bilgi de gösterilmektedir. Yaklaşık 50.000 dolar değerindeki bu direksiyon simitlerinin ağırlığı 1,3 kilodur.

Şu ana kadar Formula 1 arabaları tarafından kaydedilen en yüksek hız ise saatte 413 kilometredir ve bu hıza BAR Honda takımı tarafından imza atılmıştır.

Formula 1 Arabalarında Kısıtlamalar

Daha önce de belirttiğimiz gibi, FIA güvenlik nedeniyle Formula 1 arabaları üzerinde birçok kısıtlamalara gitmiştir. 2014 sezonunda da birçok kısıtlamanın uygulamaya girmesi beklenmektedir. Bunlardan en önemlilerinden birisi, araçların kullandığı motorun hacminin 1.6 L ile kısıtlanmasıdır. Ayrıca, 7 ileri 1 geri vites de 8 ileri 1 geri olarak değiştirilmiştir.

2014 düzenlemeleri ile motor değişikliğine de sınırlama getirilmiştir. Artık bir motor değiştirilmeden önce en az 4.000 km. kullanılması gerekmektedir. Formula 1 arabaları için belirlenmiş olan minimum ağırlık sınırlaması da yeniden düzenlenmiştir. Eski kurallara göre 642 kg. olan minimum ağırlık sınırı, 2014 düzenlemeleri ile 691 kg. olarak değiştirilmiş ve böylece artan motor ağırlığının, yeni lastiklerin ve enerji korunumu ünitelerinin araç üzerinde rahatlıkla taşınmasını sağlamıştır.

FIA tarafından yapılan 2014 düzenlemeleri birçok sporseverin tepkisini çekse de, hala dünyanın en güçlü otomobilleri olan Formula 1 arabalarının mücadelesi önümüzdeki sezonlarda da nefes kesmeye devam edecek.