1950’de yarışların ilk başladığı zamanlardan bu yana büyük değişiklik gösteren Formula 1 kuralları günümüzde hem pilotların güvenliğini hem de sportif olarak yarışların daha rekabetçi olmasını sağlamaktadır. Oldukça ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş olan Formula 1 kurallarından bazılarını bu yazımızda ele alacağız.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Puanlama ve yarış ile ilgili kurallar

Formula 1 kuralları arasında ilk günden bu yana en çok değişiklik göstermiş olanların başında kuşkusuz puanlama gelir. Yarışlara dört yeni takımın girmesiyle birlikte en son 2010 yılında kabul edilen ve halen geçerli olan yeni kurallara göre, yarışı ilk 10’da bitiren sürücüler puan kazanır. Buna göre, yarışı 1. bitiren pilot 25 puan alırken, ikinci 18 puan, üçüncü 15 puan, dördüncü 12 puan, beşinci 10 puan, altıncı 8 puan, yedinci 6 puan, sekizinci 4 puan, dokuzuncu 2 puan ve onuncu pilot ise 1 puan alır. Ancak, puanlamayla ilgili Formula 1 kuralları bununla sınırlı değildir. Pilotların bu puanları alabilmesi için yarışı tamamlaması gerekmez; puan alabilmek için pilotların liderin yarış mesafesinin %90’ını kat etmiş olmaları yeterlidir. Bunu yanında, Formula 1 kurallarına göre eğer yarış herhangi bir nedenden dolayı %75’i bitmeden tamamlanmak zorunda kalmışsa, pilotlar yukarıda belirtilen puanları yarısını alırlar. Puanlama ile ilgili olarak kurallarda yapılan en önemli değişiklik, 2014 sezonunda sezonu son yarışında puanların ikiyle çarpılacak olmasıdır.

Yarış öncesi de Formula 1 kuralları ile ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Örneğin, pist yarıştan yarım saat önce açılır ve pilotlar pistte istedikleri kadar tur atabilir, ancak kurallara göre bu turlar esnasında başlangıç düzlüğünden değil, pit alanından geçmek zorundadırlar. 15 dakika kala ise herkes aracının içinde ve başlangıç ceplerinde olmalıdır, aksi takdirde Formula 1 kuralları bu anda yerinde olmayan pilotların yarışa pit alanından başlamasını öngörür.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Diğer Formula 1 kuralları

Yarışlarda kullanılacak araçlarla ilgili teknik kurallar da Formula 1 kurallarının büyük bir kısmını oluşturur. Kurallar uyarınca araçlar 180cm’den uzun ve 95 cm’den yüksek olamazlar. 2014 sezonundan itibaren kullanılacak motorların hacmi de 1.6 L. ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, 2010’da değiştirilen Formula 1 kurallarına göre yarış esnasında yakıt almak yasaklandığından, her araç tam dolu yakıt deposuyla yarışa başlar.

Değişen Formula 1 kuralları çerçevesinde, sürücülerin numaralandırılması da değişmiştir. Eskiden bir önceki sezonda gösterilen performansa göre dağıtılan numaralar, 2014 sezonundan itibaren sabitlenmiştir ve her pilottan kendisine 2 ile 99 arası bir numara seçmesi istenmiştir. 1 numara ise son şampiyona ayrılmıştır.

Değişen Formula 1 kurallarından en çok tartışma yaratanı ise takımlara getirilen harcama sınırı olmuştur. Ocak 2015’ten itibaren uygulanacak olan bu sınırlamanın üst sınırları FIA, takım sahipleri e diğer tarafların bir araya geldiği bir toplantıda belirlenecektir.

Son olarak, Formula 1 kuralları arasında önemli bir yeri olan cezalara değinelim. Pilotlar yarış esnasında kurallara aykırı olarak yapacakları birçok eylemden dolayı ceza alabilirler. Örneğin, kestirmeden gitmenin cezası pit alanına girmektir. Engelleme veya pit alanında aşırı hız gibi daha büyük suçları cezası ise 10 saniye durmaktır. Daha önemli ve büyük suçlarda pilota on sıra ceza verilebilir ve pilot yarışa on sıra geriden devam edebilir. Formula 1 kurallarında en ağır cezalarsa yarıştan diskalifiye, birkaç yarıştan diskalifiye ve tüm şampiyonadan diskalifiye cezalarıdır. Bunun bir örneğini İstanbul Park’ta yaşamıştık.

Ayrıntılı bir şekilde düzenlenmekle birlikte pek de zor olmayan Formula 1 kurallarını öğrenerek yarışları izlemekten çok daha fazla zevk alabilirsiniz.