Dünyanın en zorlu sporunu yapan Formula 1 pilotları spor dünyasının tartışmasız yıldızlarıdır. Elde ettikleri yıllık 30 milyon dolar civarındaki kazançlarla aynı zamanda dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında bulunan Formula 1 pilotları bu yazımızın konusu.

F1 Grand Prix of China

Şampiyon Pilotlar

Yarış dünyasında her pilotun rüyası kuşkusuz önce Formula 1 pilotları arasına katılmak, daha sonra da şampiyonluğa ulaşmaktır. Ancak bu rüyayı gerçekleştiren çok az pilot bulunuyor. Her ne kadar sezon içerisinde bazı Formula 1 pilotlarının bazı yarışları kazanabilmesi veya yarışlarda podyuma çıkması mümkün olabilse de, bütün bir sezonu şampiyonlukla tamamlamak yeteneğin yanında dayanıklılık ve süreklilik ister. 63 yıllık Formula 1 tarihine baktığımızda, Formula 1 pilotlarının toplamda 32’sinin şampiyonluğa ulaştığını görüyoruz.

Şampiyon Formula 1 pilotları dendiğinde kuşkusuz akla ilk gelen isim Alman efsanesi Michael Schumacher’dir. Yedi şampiyonlukla rekoru elinde tutan Schumacher, aynı zamanda kazandığı 91 yarış ve 68 pole pozisyonu ile bu alanlarda da kırılması çok zor bir rekora sahiptir. Birçok kişi tarafından tüm zamanların en iyi pilotu olarak gösterilen Schumacher, dünya şampiyonluğunu 2000-2004 yılları arasında beş kere üst üste kazanmıştır. Alman pilot şampiyonluklarından ikisini Benetton takımı ile, diğer beşini ise bir efsane haine geldiği Ferrari ile elde etmiştir.

Şampiyon Formula 1 pilotları listesinde ikinci sırada yer alan isim ise, şampiyonanın ilk yıllarındaki efsanelerden Juan Manuel Fangio’dur. Arjantinli sürücü, 1951 yılında ve 1954-1957 yılları arası elde ettiği beş şampiyonlukla şampiyonanın ilk yıllarını domine etmiş, efsane Formula 1 pilotları arasında yer almıştır. Şampiyonluk sayısına göre Formula 1 pilotları listesinde üçüncü olan pilot ise “profesör” lakaplı Fransız yarışçı Alain Prost’tur. Prost 1985, 1986, 1989 ve 1993 yıllarında dört şampiyonluk elde etmiş ve katıldığı 199 yarışta toplam 51 galibiyet elde etmiştir.

F1 Grand Prix of Brazil - Race

Hayatını Kaybeden Formula 1 Pilotları

Dünyanın en riskli sporlarından birisi olan Formula 1 gerek deneme, gerekse yarışlarda birçok ölümlü kazaya sahne olmuştur. Yazımızın bu bölümünde hayatını kaybeden Formula 1 pilotlarından bazılarını hatırlayacağız.

Ünlü Formula 1 pilotlarından Jack Villeneuve’nin babası olan Gilles Villeneuve motor sporları tarihinin en trajik kazalarından birisinde hayatını kaybetmiştir. 1982 yılında Belçika’nın Zolder pistinde yapılan sıralama turlarında aniden yavaşlayan öndeki araca çarpan Villeneuve’ün aracı havaya fırlayıp taklalar attı ve ikiye ayrıldıktan sonra Villeneuve seyircileri korumak için saha kenarına çekilmiş olan yüksek tellere çarpıp yere düştü. Bu kaza Formula 1 pilotlarının can güvenliğinin ve sadece mikadan oluşan araçların yeniden sorgulanmasına neden oldu.

1994 yılında Imola pistindeki yarış iki sürücünün hayatına mal oldu. Formula 1 pilotları arasında centilmenliği ve yetenekleriyle herkes için özel bir yeri olan Breziyalı pilot Ayrton Senna, saatte 250 kilometre civarında bir hızla duvara çarptı ve hayatını kaybetti. Daha sonra yapılan incelemelerde Senna’nın kokpit bölümünün sağlam olduğu, ancak sağ ön tekerlek süspansiyon demirinin pilotun kafasına çarparak ölümüne sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kazadan sonra açıkta duvar bırakılmamış, tüm duvarlar lastikle kapatılmıştır. Bu kazadan bir gün önce ise Roland Ratzenberger aracının kontrolünü kaybederek ardı ardına birkaç kez duvara çarptı ve hayatını kaybetti. Senna’nın ölümü en son ölümlü Forumla 1 kazası olarak bilinir.

Dünyanın en dayanıklı ve yetenekli sporcuları olan Formula 1 pilotlarının şampiyonluk mücadelesi motor sporları hayranlarına daha uzun yıllar heyecanlı ve keyifli saatler yaşatacak.