Yarış tarihine altın harflerle geçen Formula 1 şampiyonları aynı zamanda tarihin en başarılı sporcuları arasında yer alıyorlar. Özellikle Formula 1 şampiyonlarından bazıları var ki, gerek spordaki başarısı gerekse motor sporları dünyasına getirdiği yepyeni solukla diğerlerinden ayrılıyor.

Brazilian F1 Grand Prix

Geçmişten Günümüze En Başarılı Pilotlar

1950 yılından bu yana düzenlenen yarışlarda mücadele eden yüzlerce pilot arasından sadece 32 tanesi Formula 1 şampiyonları arasına girmeyi başarmıştır. Bu Formula 1 şampiyonlarından 15 tanesi bu unvana birden fazla defa sahip olma başarısını gösterirken, geri kalan 17 tanesi bu zaferi ancak bir kere tadabilmiştir.

Formula 1 şampiyonlarının en ünlüsü ve yarış tarihinin en başarılı ismi şüphesiz elde ettiği 7 dünya şampiyonluğu ile Alman efsane pilot Michael Schumacher’dir. Schumacher bu 7 şampiyonluğun ikisini Benetton’da elde ederken, geri kalan beş tanesini ise Ferrari ile elde etmiştir. Alman pilotu Formula 1’in ilk yıllarında fırtına gibi esen ve 1951 ile 1957 yılları arasında tam 5 kere şampiyonluğa ulaşan Arjantinli pilot Juan Manuel Fangio takip ediyor. Formula 1 Şampiyonları listemizin üçüncü sırasında ise 4 şampiyonluğu bulunan iki pilot bulunuyor. Bunlardan birisi, Fransız efsane pilot Alain Prost iken, diğeri ise son yıllarda Formula 1’i domine eden ve 2010’dan bu yana dört kere üst üste şampiyonluğa ulaşan Alman pilot Sebastian Vettel’dir. Yarış tarihine iz bırakmış isimlerden Senna 3, Fernando Alonso ise 2 grand prix şampiyonluğuna ulaşmıştır. Formula 1 şampiyonlarından en genci ise, 2010’da 23 yaş ve 133 günlükken şampiyon olan Alman pilot Sebastian Vettel’dir. En yaşlı şampiyon unvanına ise, 46 yaş ve 41 günlükken şampiyonluğu kucaklayan Juan Manuel Fangio sahiptir.

Formula 1 Şampiyonları listesinin üstlerinde her ne kadar bir İngiliz pilot bulunmasa da, İngiltere, 10 farklı sürücüyle toplam 14 şampiyonlukla en çok Formula 1 şampiyonları çıkaran ülkelerin başında geliyor. En başarılı ikinci ülke 11 şampiyonlukla Almanya iken, üçüncü 8 şampiyonlukla Brezilya’dır. Formula 1 tarihinde toplam 14 farklı ülke şampiyon çıkartmayı başarmıştır.

MOTORSPORT/FORMEL 1: GP VON UNGARN 2001

Formula 1 Şampiyonları – en başarılı markalar

Formula 1 şampiyonları tabii ki sadece pilotlardan ibaret değil. Bildiğiniz gibi, sezonda hem pilot şampiyonası düzenlenirken, hem de takım şampiyonası düzenlenmektedir. Şampiyona tarihi boyunca birçok marka yarışlara katılıp geri çekilmiş olmakla birlikte, toplamda 16 farklı marka şampiyonluk yaşamayı başarmıştır.

Markaların elde ettikleri şampiyonluk sayısına baktığımızda, en üstte güçlü İtalyan markası Ferrari’yi görüyoruz. İkinci sırada 12 şampiyonlukla İngiliz McLaren, üçüncü sırada ise 7 şampiyonlukla İngiliz Williams takımı yer alıyor. Bu üç takım hala aktif olarak Formula 1’de yarışmaya devam ediyor. Aktif takımlardan Red Bull 4, Mercedes ise 2 şampiyonlukla Formula 1 şampiyonları listesinde yer alıyor.

Takım Formula 1 şampiyonlarına baktığımızda da İngilizlerin üstünlüğünü görüyoruz. İngiltere farklı takımlarla elde ettiği 37 şampiyonlukla açık arayla birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada 19 şampiyonlukla İtalya yer alırken, Red Bull ile son yıllarda üstünlük kuran Avusturya 4 şampiyonlukla üçüncü sırada bulunuyor. Formula 1 şampiyonları listesini 3 şampiyonlukla Fransa ve 2 şampiyonlukla Almanya tamamlıyor.

Yarış dünyasının en başarılı isimlerinin yer aldığı Formula 1 şampiyonları arasına yakın gelecekte daha hangi isimlerin ve hangi markaların katılacağını birlikte göreceğiz.