Pilotların mensubu oldukları ve çatısı altında yarıştıkları Formula 1 takımları, yarışçıların elde edecekleri başarılarda çok önemli bir role sahiptir. Bu motor sporu her ne kadar bireysel yanı ön plana çıkmış olan bir spor olsa da, Formula 1 takımları arasındaki mücadele de oldukça çetin geçmektedir.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Formula 1’de Takımlar ve Takım Çeşitleri

Temelde Formula 1 takımlarının ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunlardan ilki, üretici takımlarıdır. Üretici Formula 1 takımları motorlarını kendi üreten takımlardır ve doğrudan otomotiv endüstrisinin temsil ederler. Ferrari, Mercedes veya Renault bu gruba girer. İkinci takım türü olan özel Formula 1 takımları ise bir takım yatırımcıların kurdukları ve otomotiv şirketleriyle doğrudan bağları olmayan takımlardır. Brawn GP ve Red Bull gibi takımlar ise bu gruba girerler.

Formula 1 takımları pistte iki pilotla temsil edilirler. Şu anda 11 takımın mücadele ettiği Formula 1’de toplam 22 pilot yarışmaktadır. Şampiyon pilot bir sonraki sezonda 1 numarayı alırken, pilotun takım arkadaşı 2 numarayı alır ve yarışan pilotların alacağı numaralar bu şekilde sıralamaya göre belirlenir. Ayrıca, pilotların yarış sonucu kazandıkları puanlar takım puanına da eklenir ve sezon sonunda markalar şampiyonu belirlenir.

En Başarılı Formula 1 Takımları

1950’de başlayan Formula 1 heyecanında günümüze kadar birçok takım başarıya ulaşmış, birçok takım ise çeşitli nedenlerden dolayı yarış dünyasını terk etmiştir. Genel olarak yarış tarihine baktığımızda, 1950’lerden 1980’lere kadar üretici takımlarının başarısı dikkati çekse de, 1980’ler ile 2000’ler özel takımların, özellikle de McLaren ve Williams takımlarının yarışları domine ettiği yıllar olmuştur. Bu yirmi yıllık süre içerisinde Mc Laren yedi, Williams ise dokuz şampiyonluk kazanmıştır. 2000 ile 2008 yılları arasında üretici Formula 1 takımları Ferrari önderliğinde geri döndü ve yeninden başarılar kazanmaya başladılar. 2008’den günümüze kadar gelen süreçte ise, ekonomik sorunlardan dolayı üretici takımların birçoğunun yarıştan çekildiğini ve yine özel takımların başarılarını görüyoruz. Şu anda Mercedes, Renault ve Ferrari halen yarışmaya devam eden yegane üretici Formula 1 takımlarıdır. Bu takımlar ayrıca Formula 1 Türkiye grand prixinde de bulunmuşlardır.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Şimdi elde ettikleri şampiyonluk sayısına göre en başarılı Formula 1 takımlarına bakalım. En başarılı takım, 16 şampiyonlukla Formula 1 tarihinin başlangıcından bu yana devam eden başarısıyla dikkat çeken İtalyan devi Ferrari’dir. Ferrari’yi 9 şampiyonlukla İngiliz takımı Williams takip etmektedir. En başarılı Formula 1 takımları listesinde üçüncü sırada ise 8 şampiyonlukla bir başka İngiliz takımı Mc Laren bulunmaktadır. Yine bir İngiliz takımı olan Lotus 7 şampiyonlukla dördüncü sıradadır. Kurulmasının üzerinden kısa süre geçmesine rağmen elde ettiği başarıyla dikkati çeken Avusturyalı Red Bull ise dört şampiyonlukla beşinci sırada yer alıyor. Cooper, Brabham, Renault 2 şampiyonlukla; Canwall, BRM, Matra, Tyrell, Benetton ve Brawn Formula 1 takımları ise 1’er şampiyonlukla bu grubu takip etmektedir. Yarışların başlangıcından bu yana şampiyonluğa ulaşmış takım sayısı 14’tür, ancak bunlardan sadece 4 tanesi yarışmaya devam etmektedir.

Formula 1 takımlarının ülkeleri baz alınarak yapılan değerlendirmede ise, İngiltere toplam 10 takımın elde ettiği 33 şampiyonlukla en başarılı ülkedir. İtalya 1 takım ve 16 şampiyonlukla ikinci, Avusturya 1 takım 4 şampiyonlukla üçüncü ve Fransa 2 takım ve 3 şampiyonlukla dördüncüdür. Formula 1 takımlarının kullandığı motorlara bakılarak yapılan sıralamada ise, Ferrari motoru 16 şampiyonlukla birinci, Renault motoru 12 şampiyonlukla ikinci ve Ford motoru 10 şampiyonlukla üçüncüdür.

Birbirinden yetenekli pilotlarla en hızlı motorları bir araya getiren Formula 1 takımları bu sporun tartışmasız en önemli parçasıdır.