Günümüzde her hafta sonu milyonlarca seyirciyi ekran başına bağlayan bir spor olayı haline gelen Formula 1 yarışı bir festival havasında geçmektedir. Cuma ile Pazar günleri arasında tam üç günlük bir etkinlik olan Formula 1 yarışı dünyanın en çok izlenen spor olaylarından birisidir.

F1 Grand Prix of Monaco - Practice

Deneme ve Sırlama Turları

Toplam üç gün süren Formula 1 yarışı aslında Cuma günü sabahı başlar. Cuma günü her bir pilota 90’ar dakikalık iki deneme turu hakkı tanınır. Cumartesi sabahı ise bir saatlik bir tur deneme hakkı vardır. Bu deneme turları Formula 1 yarışı öncesi pilotların pisti tanıması ve aynı zamanda takımların pist için hangi ekipmanları kullanacaklarına karar vermesi için faydalıdır. Cuma günkü ilk deneme turu takımların üçüncü pilotları tarafından da yapılabilir. İstisna olarak, akşam koşulan Singapur ve Abu Dabi Grand Prix’lerinde deneme turları akşam yapılırken; Monaco Grand Prix’inde geleneksel olarak deneme turu Perşembe yapılırken, Cuma günü dinlenme günüdür.

Deneme turlarının ardından, pilotların Formula 1 yarışına başlayacakları sırayı belirleyen sıralama turları başlar. Sıralama turları üç aşamalı bir etkinliktir. Yirmi dakika süren ilk aşamada yirmi iki aracın tümü piste çıkar ve yapabilecekleri en hızlı zamanı yapmaya çalışır. Süre sona erdiğinde, en yavaş altı sürücü elenir ve bunlar Formula 1 yarışına yaptıkları dereceye göre 17 ile 22. sırada başlarlar. İkinci aşama 15 dakika sürer ve geri kalan 16 araç da yarışır. Süre bittiğinde, en yavaş altı araç 11 ile 16. sıraları doldururlar. Üçüncü ve son aşama ise 10 dakika sürer ve geri kalan 10 araç katılır. En hızlı zamanı yapan pilot pole pozisyonu kazanır, yani Formula 1 yarışına en önden başlanma hakkı kazanır. Diğer sürücüler de 2 ile 10. sıralar arasında yer alırlar. Bu 10 sürücü ertesi günkü Formula 1 yarışına son sıralama turlarında kullandıkları lastiklerle çıkmak zorundadırlar. Ayrıca, pilotlar sıralama turları için tanınan süre boyunca istedikleri kadar tur atabilirler.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Formula 1 Yarışı – Yarış Günü

Pazar günü yapılan Formula 1 yarışından otuz dakika önce araçlar ısınma için piste çıkar ve bu sürenin sonunda sıralama turlarında elde ettikleri derecelere göre yarış başlangıç düzlüğündeki ceplere sıralanırlar. Yarış başlamadan önce araçlar sıralanmış bir şekilde son bir ısınma turu daha atarlar ve yeniden başlangıç vaziyetinde sıralanırlar. Daha sonra yarış direktörü Formula 1 yarışını başlatır. Yarış uzunluğu, 305 kilometreyi geçecek en küçük tur sayısıdır. Sadece Monaco Grand Prix’i 260.5 km.lik uzunluğuyla bunun istisnasıdır. Ayrıca, bir Formula 1 yarışı iki saatten uzun olamaz.

Formula 1 yarışında tüm araçlar tek bir lastik üreticisinin lastiklerini kullanırlar. Bu lastik üreticisi 2011’den bu yana Pirelli’dir. Ayrıca, 2010’dan bu yana yakıt almak için pit stop yapmak yasaklanmıştır ve araçlar sadece lastik değiştirmek ve tamirat için pit stop yapabilmektedir.

Formula 1 yarışı sonunda yapılan derecelere göre ilk 10 pilot puan kazanır. Birinci 25 puan kazanırken; ikinci 18 puanın, üçüncü ise 15 puanın sahibi olur. 4. ile 10. sıraları alan pilotlar sırasıyla 12, 10, 8, 6, 4, 2 ve 1 puan kazanırlar. Pilotların aldıkları puanlar aynı zamanda mensubu oldukları takımların da hanelerine yazılır.

Formula 1 yarışı sonunda ilk üçe giren pilotlar ise podyuma çıkar ve şampanya patlatarak taraftarları ile zaferi kutlarlar ve zorlu bir yarış maratonunun sonuna harika bir nokta konmuş olur.