Motor sporlarının kralı olarak niteleyebileceğimiz Formula 1 dünyanın en sevilen sporları arasında yerini almıştır. Yıl boyunca dünyanın birçok farklı ülkesinde düzenlenen ve dünya çapına yayılan Formula 1 heyecanı her sezon milyonları ekran başına ve tribünlere çekmeye devam ediyor.

F1 Grand Prix of Monaco - Practice

Tarihçesi

İlk Formula 1 Dünya Şampiyonası 1950 yılında düzenlenmiş olsa da, yarılın kökenleri bundan 30 yıl öncesine dayanır. 1920’lerde Avrupa’da düzenlenen Grand Prix yarışlarında uyulması gereken kurallar bütününe Formula adı verilmekteydi. 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya konan yeni kurallara ise Formula 1 adı verilmiştir. İlk Dünya Şampiyonası 1950 yılında İngiltere’nin ünlü Silverstone pistinde yapılmıştır. Takımlar şampiyonası ise 1958 yılında başlamıştır.

İlk Formula 1 şampiyonu, bir Alfa Romeo sürücüsü olan İtalyan Nino Farina olmuştur. İlk on yıl ise bu ilk yıldan sonra şampiyonluklara ambargo koyan Arjantinli bir Alfa Romeo pilotu olan Juan Manuel Fangio olmuştur. İlk yıllar yol arabaları ile başarılar elde edilirken, 1959 – 1980 yılları arasında artık yarışlar için özel olarak üretilen araçlar ön plana çıktı. 1980 ile 2000 arasında takımlar ön plana çıkarken, 2000 ile 2008 arasında Schumacher ve Ferrari önderliğinde üreticiler yeniden şampiyonayı domine etmeyi başardılar. Ancak 2009 yılından sonra ekonomik zorluklarla birlikte birçok üretici Formula 1’den çekilmiş ve özel takımlar tarafından satın alınmıştır. Bu dönem ortaya Red Bull, Lotus F1, Virgin Racing ve Brawn GP gibi birçok özel takım çıkmıştır.

Formula 1 Şampiyonları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ilk Formula 1 şampiyonu olan Nino Farina’nın şampiyonanın tarihi açısından özel bir önemi vardır. Ancak Formula 1 tarihinde daha birçok önemli pilot iz bırakmıştır. Bunlardan en önemlisi, şu anda 7 şampiyonlukla bu konuda rekoru elinde tutan Alman pilot Michael Schumacher’dir. Alman pilotun ardından 5 şampiyonlukla şampiyonanın ilk yıllarına damgasını vuran Juan Manuel Fangio gelmektedir. Üçüncü sırada ise Fransız efsane Alain Prost gelmektedir.

Race Of Champions - Day 1

Formula 1 tarihinde üzücü olaylar da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden birisi, yarış tarihinin en başarılı pilotlarından birisi olarak kabul edilen Brezilyalı Senna’nın San Marino’da duvara çarparak ölmesidir. Ratzenberg ve Gilles Villeneuve ile birlikte kaza sonucu hayatını kaybeden üç pilottan biri ve sonuncusu olan Senna yarış severler tarafından hala saygıyla anılmaktadır.

Takımlara baktığımızda ise, şampiyona tarihinin en başarılı takımı 15 şampiyonlukla İtalyan devi Ferrari’dir. İkinci 12 şampiyonlukla McLaren, üçüncü ise 7 şampiyonlukla Williams takımıdır.

Günümüzde Formula 1

Yapılan bir araştırmaya göre, 2010 yılında Formula 1, dünyanın dört bir yanında 527 milyon televizyon izleyicisine ulaşmıştır ve bu özelliğiyle dünyanın en çok izlenen spor etkinliklerinden birisi olmuştur. Şampiyonanın bu popülerliğinin ardında motor sporlarının karşı koyulmaz çekiciliği, yarışın kalitesi, birçok ülkenin bir sürücüyle veya takımla yarışlarda temsil edilmesi ve yarışların Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya, Asya’dan Güney Amerika’ya kadar dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenmesidir.

2014 sezonunda Formula 1 takviminde 19 yarış bulunmaktadır. Sezonda 11 takım ve toplamda 22 pilot yarışacaktır. Formula 1’de kullanılan puanlama sistemine göre, ilk 10 sırayı alan pilotlar puan kazanırlar. Buna göre, birinci sırayı alan pilot 25 puan, ikinci 18 puan, üçüncü ise 15 puan kazanmaktadır. Geri kalan takımlar ise sırasıyla 12, 10, 8, 6, 4, 2 ve 1 puan alır.

Dünyanın en heyecan verici spor dallarının başında gelen Formula 1 ile pistten yükselen motor seslerine kulak verin!