Motor sporlarını seven izleyicilerin en aşina oldukları terimlerden birisidir Grand Prix. Heyecanla ve kazanma arzusuyla eş anlamlı hale gelen, Fransızcada “büyük ödül” anlamına gelen Grand Prix, Formula 1 dünyasında yarışların her birisi için kullanılan bir terimdir.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Yarış Takvimi

Bir Formula 1 takviminde yer alan Grand Prix sayısı yıldan yıla değişiklik gösterebiliyor ve çeşitli nedenlerden dolayı bir sene takvimde yer alan herhangi bir yarış bir sonraki sene takvimden çıkartılabiliyor. Tıpkı azalan seyirci sayısından ve başka nedenlerden dolayı takvimden çıkartılan Türkiye Grand Prix’i gibi. 2013 sezonunda Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avustralya kıtalarında toplam 19 Grand Prix koşulmuştur. Bu sayının 2014 yılı yarış takviminde de değişmemesi beklenmektedir. Takvimde genellikle Avrupa yarışları takvimin ortasında olurken, diğer kıtalarda düzenlenen yarışlar takvimin başında veya sonunda olurlar.

Formula 1 Grand Prix’leri

2013 yılına kadar Formula 1 tarihinde toplam 40 tane farklı Grand Prix yarılı düzenlenmiştir. Yarış tarihinde koşulan toplam Grand Priz sayısı ise tam 897’dir. Eskiden bir yarışa “Grand Prix” adının verilmesi için yarışın en az 300 km uzunluğunda olması gerekiyordu. Daha sonra bu terim geleneksel olarak tüm yarışlar için kullanılsa da, takvime bakıldığında Monaco Grand Prix’i dışındaki tüm yarışların bu kriteri karşıladığı ve 300 km.’den daha uzun oldukları görülmektedir.

Yarışların ilk başladığı zamanlardan bu yana aralıksız olarak düzenlenen iki yarış bulunmaktadır. Bunlardan ilki İngiltere Grand Prix’idir. Bu köklü yarış, dünyanın en ünlü pistlerinin başında gelen Silverstone’da düzenlenmektedir. Tarihi boyunca birçok çekişmeye sahne olan bu yarışta en çok kazanan marka 15 galibiyetle Ferrari olmuştur. Ferrari’yi 14 birincilikle İngiliz McLaren takımı ve 10 birincilikle Williams takımı takip etmektedir. Silverstone’da en çok kazanan pilot unvanını ise 5’er galibiyetle Fransız Alain Prost ve İngiliz Jim Clark paylaşmaktadır.

Spanish F1 Grand Prix - Race

Formula 1’in başlangıcından bu yana takvimde olan ve her yıl aralıksız düzenlenen diğer yarış ise İtalya Grand Prix’idir. Ünlü Monza pistinde düzenlenen yarışlar aslında Formula 1’den önce Dünya Şampiyonası kapsamında da düzenleniyordu. Monza’nın ev sahibi Ferrari her yıl İtalyan yarış severler tarafından İtalya’da coşkuyla desteklenmektedir. Nitekim, Ferrari Monza’da kazandığı 19 birincilik ile bu pistin en başarılı takımı konumundadır. Ferrari’yi en yakın rakibi McLaren 10 şampiyonlukla takip etmektedir. Williams ise 6 şampiyonlukla bu ikiliyi takip etmektedir. Monza’nın en başarılı pilotu ise Ferrari efsanesi Michael Schumacher’dir. Schumi’yi 4 şampiyonlukla Brezilyalı Nelson Piquet takip etmektedir.

Formula 1’in ilk sezonunda düzenlenen ve bazı yıllar kesintiye uğramış olmakla birlikte hala takvimde olan iki Grand Prix daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki Monaco Grand Prix’idir. 1950’de ilki düzenlenen Monaco yarışı 1951-1954 arası düzenlenmemiş, 1955’ten sonra ise günümüze kadar aralıksız gelmiştir. Monaco’nun sokaklarında düzenlenen bu yarış, birçok kişi tarafından dünyanın en prestijli ve en seçkin yarışı olarak görülmektedir. Bu yarışı en çok kazanan pilot, 6 birincilikle Brezilyalı efsane pilot Senna’dır.

Orijinal takvimden bu yana kesintilerle varlığını koruyan bir başka yarış da Belçika Grand Prix’idir. Formula 1 takviminde 58 kere yer alan bu yarış, Gilles Villeneuve’ün sıralama turlarında hayatını kaybettiği kaza ile zihinlerde yer etmiştir.

Motor sporlarının sihirli sözcüğü Grand Prix daha uzun yıllar sporseverlerin kulaklarında yankılanmaya devam edecek.